Symptomy chorób układu moczowego – kiedy czas na wizytę u urologa?

Wszystko o zdrowiu

Wszystko o urologu w Krakowie prywatnie.

Konsultacja z urologiem powoduje u pokaźnej grupy pacjentów skrępowanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezwykle intymne, co skutkuje tym, że pacjenci, którzy odnotowali u siebie alarmujące oznaki choroby, w szeregu przypadków wahają się przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na badanie u specjalisty. Tymczasem może to rodzić poważne następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są przesłanką do wizyty u urologa?

Urologia zajmuje się identyfikacją oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne m.in. za usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu protein, czy produkcję hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować mnóstwo rozmaitych objawów, które nierzadko są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, że same miną. Na jakie w związku z tym oznaki należy zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako przesłankę do niezwłocznego zapisania się na wizytę do urologa? Są to zwłaszcza wszelakie zmiany powiązane z moczem, czyli jego spienienie, ciemniejsza barwa czy pojawienie się w nim ropy lub krwi, ale też pieczenie albo ból przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, popuszczanie moczu bądź wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy mogą być też mniej wyraźne, przykładowo ból w okolicy podbrzusza lub pleców, nadciśnienie tętnicze i spuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, toteż panowie winni umówić się do niego kiedy mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie), podtrzymaniem erekcji czy kiedy dostrzegą zmiany na prąciu bądź jądrach. Wypada przy okazji odnotować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci zazwyczaj zapisują się do poradni lekarza urologii w celu konsultacji odnośnie wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu), a także leczenia stulejki, wodniaka jądra lub torbieli nerek. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają także mnóstwo trudnych zabiegów, takich jak plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego.

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]