Korekcja stożka rogówki – jakie metody się wykorzystuje?

Wszystko o zdrowiu

Zainteresowany leczeniem stożka rogówki? Zajrzyj w to miejsce.

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to schorzenie, które niezmiernie utrudnia życie – obniża jakość widzenia i może powodować inne choroby oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych lekarze potrafią na szczęście zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – na czym polega choroba?

Rogówka to przezroczysta część oka, która silnie skupia promienie świetlne. Leży przed tęczówką i posiada mnóstwo nocyceptorów, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Około trzydziestego roku życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu i uwypukleniu w środkowej części. Dzieje się tak w następstwie osłabienia tkanki, która, wedle niektórych teorii, robi się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm oraz miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Chorzy uskarżają się również na pieczenie oczu, niekiedy zdarza się też podwójne widzenie. Stożek rogówki nieraz współistnieje z pozostałymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek. Na szczęście współcześnie efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We wczesnej fazie choroba jest korygowana przy pomocy soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, po pewnym czasie jakkolwiek konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – stosowane zabiegi

Leczenie stożka rogówki może być prowadzone za pośrednictwem różnorodnych procedur medycznych. Obecnie najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Bardzo dobre rezultaty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie krótkowzroczności albo astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który zupełnie likwiduje wadę wzroku.

Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]