FemtoLASIK, EBK, LASEK – metody korekty wad wzroku

Wszystko o zdrowiu

Skieruj się tutaj po więcej szczegółów o zabiegu femtoLasik.

Korekta laserowa wzroku to dziś najbardziej popularna forma korekcji hyperopii, myopii, astygmatyzmu i presbiopii, jednak niewiele pacjentów wie, że zabiegi te są wykonywane przy użyciu różnorodnych technik.

Zalety metody FemtoLASIK – błyskawiczny powrót do codziennych czynności

Zabieg FemtoLASIK (często zwany też All-Laser-LASIK) to bezinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna metoda korekcji takich wad jak dalekowzroczność (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii) oraz w niektórych przypadkach presbiopia. Sam zabieg nie trwa długo – doświadczony lekarz optometrysta potrafi zrealizować go w czasie poniżej dwudziestu minut. Atutem tej metody jest to, iż pacjentom niezmiernie szybko wraca ostrość widzenia – zasadniczo w ciągu 24 godzin po zabiegu może podjąć na nowo swoje codzienne obowiązki. Zabieg podzielony jest na 2 etapy i przeciwnie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana za pomocą mechanicznego ostrza. Podczas zabiegu FemtoLASIK na początku za pomocą lasera femtosekundowego odseparowuje się płat rogówki o grubości ok 0,1 mm, a w kolejnej fazie ma miejsce kształtowanie rogówki z wykorzystaniem lasera excimerowego.

Pewnym wariantem zabiegu FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest spersonalizowana dla każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu sporządza się topografię rogówki i na jej bazie programuje się wszystkie ruchy wiązki lasera. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się u osób z hyperopią oraz astygmatyzmem, których rogówka cechuje się niestandardowym kształtem.

Inne metody korekty wzroku

Pozostałe metody korekty wzroku to m.in.:
LASEK – wykonywany jest u osób, u których z przeróżnych względów nie da się wykorzystać metody FemtoLASIK. W tej metodzie korekty wzroku płatek nabłonka rogówki odcinany jest alkoholem, a nie wiązką laserową.
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej z rogówki usuwany jest nabłonek (odbudowuje się on później naturalnie), a w następnej kolejności modeluje się rogówkę z użyciem lasera excimerowego. EBK określana jest metodą powierzchniową, bowiem laser nie dochodzi w głębsze warstwy rogówki. EBK można jednak zastosować wyłącznie do korekty niewielkich wad wzroku.

Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]