Aparat do ultradźwięków – gdzie i jak się go wykorzystuje?

Wszystko o zdrowiu

Więcej o aparacie ultradźwiękowym.

W dzisiejszych czasach fizjoterapeuci coraz częściej wykorzystują ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 3 MHz. Oczywiście nie dzieje się tak bez przyczyny, gdyż prawidłowo aplikowane ultradźwięki wywierają korzystny wpływ na zdrowie pacjentów. Mogą być one wykorzystywane do masażu tkanki mięśniowej, a generowane za ich pomocą ciepło działa kojąco na zakończenia nerwowe. Dzięki temu masaż ultradźwiękami może być stosowany do usprawnienia przepływu limfy, redukowania napięcia mięśniowego oraz uśmierzania bólu. Powyższe działanie możliwe jest jednak wyłącznie przy użyciu dobrego aparatu do ultradźwięków.

Aparat do terapii ultradźwiękowej – charakterystyka

Jak już wspomnieliśmy, aparaty do ultradźwięków wytwarzają dźwięki o odpowiedniej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, wykorzystywana od prawie 100 lat, opiera się na dwóch rodzajach efektów: atermicznych i termicznych. Te pierwsze mają korzystne oddziaływanie na przepływ płynów ustrojowych – zwłaszcza limfy. Tymczasem efekty termiczne polegają przede wszystkim na rozgrzaniu tkanek bogatych w kolagen – stawów, ścięgien, blizn czy wiązadeł i stosuje się je podczas przygotowania organizmu do znacznego wysiłku lub przy leczeniu różnego typu stanów zapalnych.

Aparaty do ultradźwięków – przenośne lub stacjonarne?

Istnieją dwa warianty aparatów do ultradźwięków – przenośne oraz stacjonarne. Mobilny aparat ultradźwiękowy będzie opcją najlepszą dla fizjoterapeutów dojeżdżających do pacjentów albo podejmujących ich w wielu placówkach. Jeżeli jednak fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, w którym podejmuje sporą ilość pacjentów – głównie w ramach umowy z NFZ – bardziej funkcjonalny i wydajniejszy stacjonarny aparat do ultradźwięków będzie lepszym rozwiązaniem.

BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]