W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

Usługi

Tu sprawdzisz, komu zlecić badania psychotechniczne Bielsko Biała.

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają stwierdzić czy osoby badane mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak wyglądają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie przyrządy są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – konieczne do zdobycia uprawnień

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Do największej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D+E. Do testów przystępują również kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów służbowych oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą szybkość działania kierowcy

Badanie kierowców składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności osoby badane przystępują do części teoretycznej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania, a także cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Osoby badane muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Drugim etapem badań psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy głównie widzenie o zmierzchu, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. wirometr, stereometr i równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]