Co warto wiedzieć o badaniach wysokościowych

Usługi

Badania wysokościowe Bielsko Biała - skieruj się tu po więcej informacji o tych usługach.

Większość z nas działania na wysokości utożsamia zwłaszcza z serwisowaniem kominów czy myciem szyb w wysokościowcach. W myśl obowiązujących w Polsce przepisów są to zaś wszelkie zadania wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, kiedy działania odbywają się co najmniej 3 metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest natomiast przejście specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W jakich placówkach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której otrzymamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – o ile rzecz jasna wyniki będą pozytywne – zyskamy zaświadczenie pozwalające na działania na wysokościach. Bywa też, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie ma wiele czasu – w takich sytuacjach słusznie zrobimy udając się sami do neurologa, okulisty i laryngologa w celu wykonania badań, zaś potem składając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.

Przez jakie schorzenia nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny wykryć choroby, które powodują, iż praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do najistotniejszych tego rodzaju chorób zaliczają się przede wszystkim padaczka i zaburzenia równowagi, wady wzroku (a konkretnie – potrzeba noszenia okularów (choć można to ominąć stosując soczewki kontaktowe), a także zez. Specjalista powinien poza tym odmówić wystawienia orzeczenia, jeśli mamy zaawansowaną hiperglikemię oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy wykonywać co trzy lata, zaś osoby które ukończyły 50 rok życia – co roku.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]