Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Usługi

Kliknij w to miejsce jeżeli chcesz zlecić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów w myśl przepisów powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, w czasie których badana jest podzielność uwagi, zdolność szybkiego reagowania, percepcja szybkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]