audyt seo, audyt sklepu

Audyt SEO – jakie nieprawidłowości najczęściej ujawnia?

Internetowe strony Usługi

Zgodnie z internetowym wydaniem Słownika Języka Polskiego PWN audyt oznacza ewaluację spółki, firmy czy przedsiębiorstwa pod kątem licznych aspektów, np. finansowych i organizacyjnych, a także oszacowanie możliwości rozwoju. Co, biorąc powyższe pod uwagę, oznacza zatem audyt SEO? Jest to wnikliwa analiza strony www, oceniająca przeróżne jej elementy, jak kod strony, strukturę nagłówków, metadane, prędkość wczytywania się strony i wiele mniej i bardziej znaczących aspektów. Prócz samego wskazania błędów i nieprawidłowości, w rzetelnym audycie SEO powinny znaleźć się też zalecenia co do rozwiązania wymienionych problemów.

Audyt SEO bada stronę internetową pod względem zgodności ze normami W3C, zawartości strony, dostępności, a także poprawności kodu. Ponadto sprawdzane jest także, czy strona jest przyjazna dla wyszukiwarek internetowych. Podsumowując, audyt SEO zamawia się w agencji, żeby znalazła ona wszelkie błędy na stronie i – co kluczowe – zaproponowała działania, które pozwolą je naprawić.

Ile należy poczekać na płatny audyt SEO?

W sieci jest wiele narzędzi i stron, dzięki którym ekspresowo i bez ponoszenia żadnych kosztów wykonuje się audyt SEO witryny. Pozytywy takiego rozwiązania? Cena i szybkość. Argumenty przeciw? Całkiem sporo. Dema lub też darmowe narzędzia z niewielką liczbą opcji, są niedoskonałe. Jeżeli już wykażą pewne błędy na stronie, to na pewno nie wszystkie. Sporo problemów (przykładowo w kodzie) dostrzec można jedynie w czasie analizy przeprowadzonej przez specjalistę w danym obszarze, a nie oprogramowanie.

Na audyt SEO wykonywany przez agencję trzeba poczekać na ogół od tygodnia do około 30 dni. Czas na dostarczenie analizy powinien zostać sprecyzowany w umowie zawartej z firmą, która zadeklarowała, iż go wykona. Audyt w wersji płatnej pozwoli wykryć wszystkie poważne problemy występujące w witrynie. Jeżeli strona była uruchomiona na platformie pokroju Shoper czy Magento bądź na darmowym szablonie, to elementów do poprawy może być sporo. Gdy witryna powoli się ładuje i ma wręcz zerową widoczność na najistotniejsze dla klienta frazy, to również są to oznaki, że zamówienie w zewnętrznej firmie SEO audytu jest dobrym pomysłem.

Jakie niedociągnięcia pokazuje SEO audyt?

Odpowiednio zrealizowany audyt SEO może ujawnić wiele błędów strony, m.in:

 • niska prędkość wczytywania się witryny w wersji desktopowej oraz mobilnej,
 • błędy w wersji mobilnej strony, takie jak nieprawidłowe wyświetlanie się jakiś elementów,
 • nieprzetłumaczone wersje językowe strony,
 • poprawność w strukturze nagłówków,
 • problemy z dostępem do strony dla robotów,
 • powody słabej widoczności strony na frazy kluczowe,
 • brak lub niekompletna wizytówka Google Moja Firma,
 • brak tytułów i opisów meta,
 • słaba jakość zawartości strony,
 • jakość kodu strony,
 • rzeczywista ilość zaindeksowanych podstron,
 • brak albo źle wykonana integracja z narzędziami Google (np. Google Search Console)

.

SEO4.net Pozycjonowanie i Optymalizacja
ul. Grzegórzecka 78/8
31-559 Kraków

Tel.: 12 384 83 00
Mob.: + 48 600 21 20 61
E-mail: [email protected]