System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Usługi finansowe i rachunkowe

System rozliczeń SWIFT. Dowiedz się więcej na flobo.io.

Mimo, że de facto systematycznie korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów wydajnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

System rozliczeń SWIFT – przyśpiesza płatności międzynarodowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny stosowany aktualnie system tego rodzaju. Oprócz niego przykładowo w Polsce korzysta się również z systemów: Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na całym świecie działają także rozmaite systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze konkretnego państwa.

Co jest w związku z tym największą zaletą systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on praktycznie wszystkie państwa na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo pozostałych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się również przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku najpopularniejszych banków, obecnych w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]