Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Porady i tutoriale Usługi finansowe i rachunkowe

Sprawdź więcej szczegółów o fakturze ustrukturyzowanej na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie osoby prowadzące działalność na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – jednolita struktura dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który ma ściśle sformułowaną strukturę informacji zapisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania w zasadzie niewiele mówi człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, ale dla dostosowanego oprogramowania do wystawiania oraz rozliczania faktur ten dokument będzie całkowicie zrozumiały. Fakt, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę prowadzi do tego, że obojętnie jakiego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znacząca zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd notorycznie mają do czynienia z przypadkami błędnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur dostarczanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane zupełnie wykluczają ewentualność pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń

Wszyscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność między innymi nie są zobowiązani przesyłać pliku JPK_FA, wcześniej odbiorą zwrot VAT oraz zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż nie zgubią faktury (system przechowuje informacje o dokumentach przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który pozwala na bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku od towarów i usług, akcyzowego oraz dochodowego. Co ważne, obowiązek stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania zewnętrznej aplikacji księgowej, ale trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]