Faktoring – co należy o nim wiedzieć?

Usługi finansowe i rachunkowe

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany w szczególności do firm, które stosują odroczone terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zobligowanie partnerów do szybszego spłacenia zobowiązań. Poza tym jest to także idealne rozwiązanie dla firm poszukujących nowych sposobów sfinansowania wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym jednak opiera się faktoring? Czemu okazuje się tak efektywny? O czym powinny wiedzieć przedsiębiorstwa, które zdecydują się na ów sposób finansowania? W jaki sposób uniknąć możliwych problemów związanych z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co nam daje?

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest przede wszystkim z cesją należności firmy przez bank. W istocie okazuje się on fuzją rozmaitych typów umów, a cesja długów będzie jedynie jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc spółki. Poza tym potwierdza, że ma zapewnić mu także pozostałe usługi, czyli pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rachunków oraz porady biznesowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w naszym kraju rzutują przepisy prawa spółek handlowych oraz kodeksu cywilnego.

Faktoring dla firm – jak wybrać ofertę?

Propozycje kolejnych banków świadczących faktoring są czasem naprawdę różne. Chcąc ustrzec się błędów, których rezultatem mogą być poważne straty, należy dobrze przeanalizować każdą z nich. Potrzebne będą wówczas odpowiednie kwalifikacje, których często zwyczajnie nie mamy. Z tego względu wybór faktoringu dobrze skonsultować z doradcą finansowym, który podpowie nam, w jaki sposób wybrać bank, jaki zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda pewien wydatek, jednak może okazać się, że dzięki niemu ustrzeżemy się strat.