Dolar – ciekawostki o tej walucie i gdzie szukać aktualnego kursu?

Usługi finansowe i rachunkowe

Jeżeli ciekawi Cię aktualna oferta wymiany dolarów, skieruj się na https://tinyurl.com/yhd3ugmt.

W latach 80-tych każdy chciał mieć choć parę banknotów dolarowych, żeby pójść po sprawunki do Pewexu. A dekadę później posiadanie oszczędności w tej walucie stanowiło wyznacznik powodzenia w życiu zawodowym. Współcześnie pokaźna część Polaków zamawia codziennie zakupy za dolary, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji oraz możliwości internacjonalnej dostawy przedmiotów z uznanych globalnych portali zakupowych. Nie dziwi zatem to, że dolar stał się walutą, która nie wzbudza już emocji, a nabyć go da się również nie ruszając się z domu, bo od kilku lat w naszym kraju działają kantory online, które wymieniają dolary na złotówki po kursie nieraz korzystniejszym niż w bankach.

Na czym drukowane są banknoty dolarowe?

Określenie „dolar” pochodzi od terminu “talar”. Takim mianem określano monety z Czech wybijane z 1 uncji srebra. I w rzeczywistości z początku środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty ze znakiem dolara, które w pierwszych latach miały mnóstwo przeciwników, weszły do obiegu dopiero w latach 60-tych XIX wieku jako rozwiązanie kryzysu związanego z niedostatkiem bilonu. Interesujące jest to, iż banknoty dolarowe nie są wykonane z papieru, a z kompozycji włókien bawełnianych (ok 75%) i lnianych (ok 25%) z dodatkiem kilku innych składników, pozostających tajemnicą państwową. Nie oznacza to jednak, iż amerykańskie banknoty są bardzo wytrzymałe – zbadano, że niższe nominały krążą w obiegu maksymalnie do 4-5 lat, z kolei banknoty o wartości 100$ – 9-18 lat. Zużyte banknoty są rozdrabniane, a uformowany z nich materiał jest przekazywany podmiotom, które robią z nich materiały budowlane. Monety funkcjonują w obiegu ok. 30 lat, lecz są one też najczęściej gubione, a nagminnie wprost wyrzucane przez Amerykanów. Według statystyk tak dzieje się co roku z prawie 62 milionami dolarów w bilonie.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs dolara?

Dolar to nazwa kilku walut lecz nie przeczmy, że kiedy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który jeszcze w poprzednim w. był najważniejszą walutą na świecie, a dopiero w ostatnich latach powoli słabł. Niemniej jednak wymiana dolara nadal jest ogromny wycinek obrotów na Forex. Zainteresowani aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w dowolnej chwili poznać jego cenę na przykład na stronach kantorów online, gdzie kurs walut aktualizowany jest co parę chwil. Prócz tego, można tam przeanalizować historyczne notowania kursu dolara, a także zestawić jego wartość z aktualnymi kursami najważniejszych walut.