Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Sektor budowlany

Jeśli szukasz szalunków Kraków, koniecznie sprawdź https://sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki, określane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Przeważnie stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, żeby stosownie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się też podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie otworów na drzwi, bramy i okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i w jaki sposób mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki z metalu, sklejki lub drewna

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek albo mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami, która po rozmontowaniu może zostać wykorzystywana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – wielu wykonawców i inwestorów stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, sklejki bądź drewna, a także łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Z reguły jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę spajają narożniki, łączniki, głowice ze stali lub aluminium i belki.

Wynajem szalunków – kiedy warto?

Firmy na co dzień parające się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które zwykle świadczą odmienne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku byłby całkiem nierentowny . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]