sklejka Kraków, sklejki szalunkowe

Sklejka szalunkowa – jak się ją wykorzystuje?

Sektor budowlany

Deski szalunkowe to kluczowy moduł szalunków. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jednakże najczęściej stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić obiekty ze ścianami wykonanymi z tego materiału. Szalunki mają też zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jej potrzebujemy, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Dawniej w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednak były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – zwykle źle radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego współcześnie stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z wielu gatunków drewna – zazwyczaj z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji stosuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi popularny wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Firmy budowlane dysponują zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma konieczności zakupu wszystkich części szalunków – można je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma służy również wynajmem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]