Schody zabiegowe, proste, spiralne – co mówią o nich polskie przepisy

Sektor budowlany

Jeśli szukasz schodów spiralnych, koniecznie wejdź na www.oknostol.com.pl.

Wewnętrzne schody powinny być nie tylko mocne i pięknie prezentujące się, lecz również muszą być przede wszystkim bezpieczne oraz praktyczne podczas użytkowania. W czasie planowania mieszkania dwupoziomowego bądź domu trzeba więc wziąć pod uwagę aktualne przepisy regulujące to, jakie normy techniczne muszą obligatoryjnie spełniać schody wewnętrzne.

Schody wewnętrzne – z jakimi warunkami powinny być zgodne?

Bez względu na to, czy według projektu chcemy zamontować wewnętrzne schody szklane, betonowe lub drewniane, ich konstrukcja powinna być zgodna z wymienionymi w przepisach normami. Wytyczne przedstawiające to, jak powinny wyglądać poprawnie wyprodukowane schody wewnętrzne, zostały przytoczone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W tym akcie prawnym dostępne są dane o wielkości spoczników i stopni, całkowitej liczbie stopni w jednym biegu oraz jego minimalnej szerokości.

Zalecana wysokość oraz szerokość schodów – parametry

Jeżeli planujemy zbudować w mieszkaniu wygodne schody, ich wymiary powinny zapewniać komfortowe korzystanie z nich przez każdego z mieszkańców – również przez dzieci, osoby skarżące się na problemy z chodzeniem oraz osoby starsze. Według przepisów wspomnianego uprzednio rozporządzenia maksymalna wysokość stopnia to 19 cm. Zalecamy jednak wziąć pod uwagę, że najbardziej komfortowe są stopnie o wysokości ok. 16-18 cm. Szerokość stopni zaś zależna jest od ich wysokości, a kalkuluje się ją wedle przytoczonej w dokumencie formuły.

Minimalna szerokość użytkowa biegu też jest uregulowana w przepisach – to nie mniej niż 80 cm, jednak przyjęło się, że wygodniejsze w użytkowaniu są schody szerokie na minimum 1 m. Szerokość spocznika, a więc podestu między biegami, powinna natomiast mieć nie mniej niż 80 cm.

17 stopni to maksymalna ich ilość możliwa do zaplanowania w jednym biegu schodów stałych. Nie dotyczy to jednak m.in. budowli w zabudowie zagrodowej i jednorodzinnej, jak również mieszkań dwupoziomowych.

Warunki techniczne dla schodów wachlarzowych, zabiegowych i kręconych

Prawo określa dodatkowo parametry schodów wachlarzowych, czyli takich, w których bieg układa się w łuk, a stopnie są w kształcie trapezów. Schody tego typu są bardzo efektowne, a jeżeli będą rzetelnie zaplanowane, to także są wygodne. W tym wypadku szerokość stopni winna mieć minimum 25 cm – to umożliwi bezpieczne wchodzenie oraz schodzenie.

Akty prawne wyszczególniają również parametry, jakie muszą posiadać schody zabiegowe i kręcone (spiralne). Dla przypomnienia – schody kręcone są budowane na planie kręgu. Tymczasem schody zabiegowe to schody, w których kierunek biegu się zmienia, ale nie mają one spocznika. Jakie wymiary muszą mieć bezpieczne schody zabiegowe? Przepisy mówią o tym, iż szerokość ich stopni musi mieć minimum 25 cm i trzeba ją zagwarantować w odległości nie większej niż 40 cm od poręczy balustrady zewnętrznej. Analogiczne wymiary dotyczą schodów kręconych, lecz w tym przypadku dystans liczy się od słupa będącego centralną konstrukcją schodów.

OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]