Chcesz zamówić rynny dachowe? Zobacz tu.
Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować doboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zręczności – podobnie jak zakładanie rynien. Co w takim razie winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?
Systemy rynnowe – z jakich części są tworzone?
Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do ścieków.
Rynny metalowe, plastikowe lub PCV – co zamontować?
W asortymencie hurtowników dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z kilku surowców – między innymi z metalu lub PCV. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania należy więc przedyskutować z fachowcem.
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A
Tel.: +48 17 584 08 08