Przetwory ekologiczne muszą mieć odpowiednie certyfikaty

Handel Tematyka żywnościowa

Jeśli szukasz eko żywności, skieruj się tu.

Od szybkiego rozwoju branży żywieniowej, który rozpoczął się na początku zeszłego wieku, produkty konsumowane przez nas na co dzień zaczęto coraz częściej nasycać licznymi związkami wydłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz razem z coraz szerszym zainteresowaniem konsumentów odnośnie tego, co konsumują i jakie może to wywoływać skutki dla ich zdrowia, ostatnio coraz chętniej poszukują oni produktów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Czym cechuje się żywność eko?

Aby konkretny produkt dostępny w naszym kraju mógł tytułować się „ekologicznym”, musi spełnić kilka wytycznych. Żywność ekologiczna i przetwory z niej wytwarzane muszą zdobyć odpowiednie certyfikaty przyznawane przez uprawnione do tego laboratoria. Nadrzędnym jednakże atrybutem spożywczych wyrobów ekologicznych jest to, że wykorzystane do ich przygotowania warzywa oraz owoce hodowano z zachowaniem kluczowych zasad rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie stosowali syntetycznych nawozów ani środków zabezpieczenia roślin mogących niekorzystnie wpływać nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które też szkodzą środowisku. Niektóre bowiem nawozy zatruwają wody gruntowe bądź powodują zakwaszenie gleby, a opryski upraw syntetycznymi pestycydami nierzadko powodują np. obumieranie pożytecznych owadów. Natomiast ekologiczna uprawa powoduje, że warzywa i owoce mają wielokrotnie niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych niepożądanych związków przeniknie do organizmu ich konsumentów.

Co musi znaleźć się na opakowaniu żywności eko

Żywność eko podlega ciągłej kontroli na wszystkich etapach produkcji, w tym także w trakcie przewozu oraz magazynowania. Co ważne, jeśli produkt spełnia kryteria, jego wytwórca obok rutynowych informacji m.in. o możliwych alergenach, wadze netto, miejscu pochodzenia składników, dacie trwałości czy warunkach przechowywania, musi dodatkowo koniecznie podać numer ID organu kontrolnego ten produkt i umieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym są białe gwiazdki tworzące w kształt liścia. Poszukując żywności ekologicznej należy więc czytać dokładnie etykiety produktów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy na stronie widnieje informacja o zdobytych certyfikatach.

"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]