Najlepsze książki dla nastolatków mówią o ich doświadczeniach – o literaturze młodzieżowej

Handel Rozrywka

Dowiedz się, gdzie kupić książki dla młodzieży, wejdź na www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Człowiek urodzony w XXI wieku ma coraz mniejszą styczność z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej błyskawiczną rozrywkę w telewizorze, na tablecie czy w smartfonie, a po książkę z reguły sięga wówczas, jeśli jest to lektura szkolna. I właśnie z powodu przymusu poznawania tekstów literackich sprzed wieków dla licznych młodych ludzi czytanie dla rozrywki jest niepojętym konceptem.

Literatura dla młodzieży odwołuje się do najprostszych doświadczeń młodych ludzi

Nastolatki nie powinni być skazani jedynie na czytanie lektur szkolnych. Na rynku jest masa literatury dla młodzieży zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy roztrząsają problemy i snują historie interesujące dla młodszego pokolenia czytelników. Ten gatunek literatury otrzymał nawet swoją nazwę:“literatura Young Adult”. Jest to beletrystyka pisana dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Powieści dla nastolatków czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu między innymi groza, fantasy czy obyczajówki. Jednakże wspólnym mianownikiem tych historii jest odwołanie się wyraźnie do generalnych doświadczeń młodych ludzi. Historie te mówią więc o zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszych miłościach, odkrywaniu swojej tożsamości, kontaktach z rodzicami oraz znajdowaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury dla młodzieży pozwala nastolatkom poczuć, że inni też borykają się jednakowymi problemami przez tych kilka intensywnych lat dorastania.

Dlaczego warto zachęcać Czytanie literatury młodzieżowej ułatwia naukę języka ojczystego

Rekomendujemy podsuwać młodzieży angażującą ją literaturę, gdyż podsycenie w nich chęci czytania dla rozrywki z czasem przynosi wiele korzyści. Nastolatek, który regularnie oddaje się lekturze ma szersze słownictwo i dobrze daje sobie radę z ortografią oraz gramatyką, co niewątpliwie upraszcza naukę przedmiotów humanistycznych. Jednak czytanie o historiach innych osób w tym samym wieku to także sposób na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i własnych pragnień. Co kluczowe, najbliżsi nigdy nie powinni żartować sobie z pasji dziecka. Jeżeli zatem dziecko chętniej sięga po historie o wampirach lub kosmitach nie mówcie, że to bezsensowne i dajcie mu czerpać z nich radość!

Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa