Kiszonki są tak silnie zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że wydaje nam się, iż jest to przede wszystkim słowiański przysmak, rzadko napotykany w innych częściach świata. Jednak domowe kiszonki lubiane są nie tylko w Europie, ale też w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.
Kwaszonki znane są ze swoich właściwości prozdrowotnych
Badacze historii potwierdzili, że metoda zabezpieczenia żywności przez ich przechowywanie w soli, w occie bądź w solance, wykorzystywana jest przez ludzkość od przeszło 4 tysiącleci. Ta metoda przypuszczalnie nie została opracowana w Europie, a na terenach dawnej Mezopotamii. Pożywienie poddane fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, gdyż niska kwasowość zawiesiny, w której jest ono zanurzone, ogranicza rozwój bakterii gnilnych. Paręset lat temu była to perfekcyjna metoda, żeby zwiększyć czas zdatności do konsumpcji ryb, mięsa i warzyw nawet o kilkadziesiąt tygodni. W wyniku tego pojawił się obyczaj preparowania m.in. kiszonek warzywnych z myślą o jesieni oraz zimie. Kiszonki od początku swojego istnienia znane są z własności prozdrowotnych, co naturalnie nie jest przesadzone. Charakteryzują się one m.in. ogromną zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały w magazynie kiszone warzywa, sporadycznie chorowali na gnilca. Co ciekawe, po polsku kwaszone przetwory z warzyw nazywa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt np z grochu bądź kapusty.
W innych krajach kwaszonki smakują odmiennie
Najbardziej rozpowszechnionym kwaszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni zasadniczo w większości zakątków świata, również w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej i w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie jest nadmiernie popularna. Jednakże ogórki kiszone są tam bodaj najbardziej lubianym uzupełnieniem sandwiczy, burgerów i hot-dogów. W Polsce prócz ogórka, równie popularne są kiszona kapusta i buraki, które wykorzystuje się do przygotowania zup oraz surówek. Jednakże nie tylko te warzywa da się kisić. W innych regionach świata kisi się m.in. marchew, pomidory, a także owoce (np. truskawki), a czasami nawet jaja.
Solanka i ocet zmieniają smak oraz teksturę warzyw, nadając im chrupkość i kwaśność. Kiszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni lat stały się bazą lub istotnym dodatkiem do niezliczonej liczby dań lokalnych. Warto pamiętać, iż smak kiszonych przetworów może być inny w poszczególnych rejonach świata, gdyż jest on zależny od dodatków do zalewy, które stosuje się w procesie kwaszenia. Dlatego też ogórek kiszony według standardowej polskiej receptury, nie będzie smakował tak samo jak ten zakiszony np. w Izraelu.
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]