Charakterystyka najpopularniejszych piłek sportowych

Handel

Chcesz zamówić piłki Hummel? Skieruj się tutaj.

Niewiele jest sportów, które można praktykować bez konieczności zastosowania konkretnych akcesoriów. Także w poniektórych sportach indywidualnych, np. tych z obszaru lekkoatletyki i gimnastyki, trzeba zaopatrzyć się w tyczkę bądź kulę. Aczkolwiek najpopularniejszym na całym świecie sprzętem sportowym, przewijającym się w różnych sportach zespołowych (i nie tylko), są piłki. W tym wpisie prezentujemy charakterystykę trzech piłek wykorzystywanych w grach uwielbianych przez naszych rodaków.

Charakterystyka piłek do piłek ręcznej, nożnej i siatkówki

1. Piłka do piłki nożnej to zapewne sprzęt, który wypatrzyć można w pokoju każdego chłopca, a ostatnio i niejednej dziewczyny, bowiem do zawodowej kariery w tym sporcie częstokroć dążą też kobiety. Piłka do “nogi” waży zazwyczaj między 410 g a 450 g, a jej obwód powinien oscylować w przedziale 0,68-0,70 metra. Kiedyś takie piłki wykonywano z prawdziwej skóry, obecnie używana do tego jest w głównej mierze eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze paręnaście lat temu zwano “biedronką” z powodu charakterystycznych czarnych łatek, które musiały być wyraźne w czarno-białych odbiornikach telewizyjnych. Dziś piłki do „nogi” występują w setkach niepowtarzalnych wzorów oraz kolorów, a wszystkie większe imprezy futbolowe ma własny unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest trochę mniejsza niż ta do piłki nożnej, ponieważ jej obwód to między 65 a 67 centymetrów. Jest od niej jednakże znacznie lżejsza – jej ciężar to około 260-280 gramów. W środku znajduje się lateksowy pęcherz, a pomiędzy nim a powierzchnią ze skóry (także w większości wypadków wykonaną ze skóry syntetycznej) mieści się warstwa nylonu bądź bawełny. Piłki do siatkówki produkuje się w wariancie beach i indoor.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu omawianych, ale co kluczowe jej rozmiary oraz wagą są dostosowywane w zależności od tego, przez kogo piłka ma być wykorzystywana. Inny obwód mają więc piłki do piłki ręcznej dla kobiet, inne dla dorosłych mężczyzn, a piłki o najmniejszych rozmiarach dedykowane są dla trenujących dzieci. Wobec tego ciężar piłek dla piłkarzy ręcznych to między 260 aż do 475 gramów, a ich obwód – 46 do nawet 60 centymetrów. Dętka tych piłek musi być niezwykle mocna, dlatego najczęściej produkowana jest z lateksu. Osłona z kolei winna gwarantować odpowiednią przyczepność do dłoni.

Czy jesteśmy profesjonalnymi graczami, czy też uprawiamy sport tylko amatorsko, opłaca się inwestować w sprzęt wysokiej jakości. Zapewni to nie tylko większy komfort w trakcie samej gry – lepsza piłka na pewno posłuży również zdecydowanie dłużej.

RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]