Food pairing – poznaj nowy wymiar gotowania

Edukacja Tematyka żywnościowa

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o food pairing, odnajdziesz na warsztatqulinarny.pl/szkolenia/zajecia-food-pairing/.

Chociaż przywykliśmy do konkretnych kombinacji smakowych, nie znaczy to, iż łączenie ze sobą dań, które na pozór absolutnie do siebie nie pasują, nie może przynieść intrygujących i, co najistotniejsze, apetycznych wyników. Uświadamiamy sobie to na każdym kroku. Olbrzymi wpływ na nasz zmysł smaku miało naturalnie otwarcie się na obce tradycje kulinarne, jak również pojawienie się na rynku niedostępnych dotąd w Polsce produktów. Dzięki temu chociażby połączenie egzotycznych owoców z mięsem raczej już nie dziwi. Osoby, które zagustowały w tych wyjątkowych fuzjach smakowych w wielu przypadkach zaczynają własne doświadczenia i samodzielnie próbują jeszcze bardziej nietuzinkowych połączeń. By te jednakże dały wyczekiwane wyniki, warto uprzednio wyposażyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – doświadczaj nowych smaków

Jeśli pragniemy, żeby nasze kulinarne eksploracje faktycznie okazały się przyczyną uniesień i pozwalały odkryć nowe smakowe doznania, wystarczy działać zgodnie z kanonami przyjętymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, rzecz jasna, są tylko wskazówkami, o których trzeba pamiętać, aby smaki łączyły się w nieprzeciętną, a jednak zgodną całość. Dobrze uczynimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tą nazwą określa się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które ogólnie uważane są za kompletnie ze sobą niewspółgrające. Wszelkie wytyczne food pairingu są jednakże dokładnie przemyślane i poparte szczegółową wiedzą z dziedziny biochemii, dotyczącą zwłaszcza proporcji poszczególnych składników w używanych produktach. Food pairing nie traktuje tylko o posiłkach, ale również o napojach (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing polega na bujnej fantazji oraz wyczuciu

Do zabaw z food pairingiem konieczne są spora wyobraźnia oraz instynkt, jednakże to nie one będą kluczowe. O wiele bardziej jest istotna teoretyczna wiedza z obszaru ilości najrozmaitszych substancji w ingredientach potraw oraz tego, jak łączą się one z innymi związkami. Z tej przyczyny świetnym pomysłem będzie udział w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – tym bardziej, że podzielenie się elementarną wiedzą trwa nie dłużej niż kilkanaście godzin.

Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]