Złote, platynowe, grawerowane i gładkie – o obrączkach ślubnych

Biżuteria i kosztowności Handel

Sprawdź, gdzie kupić obrączki Kraków.

Dla większości dzień ślubu jest wyjątkowo emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta wiąże nowożeńców po wsze czasy, a symbolem ich miłości, oddania i wierności są obrączki ślubne, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – część obrzędu zaślubin od XIII w.

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, w związku z tym mają one wspólną historię, która sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu ślubu. Panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej wiele wieków później, o czym jednakże niewielu wie. I chociaż wcześniej bywały sytuacje, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojnę, niemniej jednak obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, że czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych państwach, jak np. na Słowenii, w Iranie, w Szwecji albo we Francji, wsuwa się je na lewą rękę, którędy podług starodawnych zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i poszukuje obrączek razem, aczkolwiek obyczaj podpowiada, iż przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, ponieważ jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Współczesne obrączki ślubne

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się skromniejszą stylistyką. Przez okres wielu wieków sporządzano je z różnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (jak miedź lub stal), które symbolizowały siłę uczucia. Obecnie do ich wytworzenia używa się z reguły złota i platyny, które są oznaką zaufania do małżonka. Naturalnie, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najchętniej kupowane są uniwersalne, proste złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, mają też często w swojej ofercie ich grawerowanie. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu albo istotny dla małżonków cytat.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]