Pierścionki zaręczynowe są z nami od wieków

Biżuteria i kosztowności Handel

Więcej o pierścionkach zaręczynowych Kraków na obraczki.net.pl/17-pierscionki-zareczynowe.

Gdy odnajdziesz kobietę, z którą zechcesz spędzić całe życie, prędzej czy później podejmiesz decyzję o małżeństwie. Wpierw jednak następuje ta długo wyczekiwany przez wiele pań moment – oświadczyny, na które będziesz potrzebował pierścionka zaręczynowego.

Pierścionek zaręczynowy – niegdyś bez złota oraz diamentów

Podarowanie kobiecie pierścionka to bardzo stara tradycja, sięgająca Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w kształcie okręgu, który symbolizuje wieczność. Tradycyjnie już nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, zwanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wypływa z wiary, iż od tego palca biegnie żyła wiodąca prosto do serca, tytułowana “vena amoris”. Ogólnie uważa się, że to Grecy przywieźli na Stary Kontynent tradycję przekazywania pierścionków zaręczynowych. Pierwotnie sporządzano je ze skóry, z trzciny, a nawet kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, przede wszystkim żelaza. Kosztownymi pierścieniami ze złota lub srebra obdarowywano wyłącznie wówczas, gdy mężowie chcieli zademonstrować swoje pełne zaufanie do przyszłej żony. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy ze złotem, drogimi kamieniami i platyną, jednakże surowce te tak naprawdę powszechnie stosuje się do ich wytwarzania dopiero od paru stuleci, przy czym znaczący wzrost ich popularności można spostrzec w XX w.

Nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Rzecz jasna, idealna biżuteria na zaręczyny to pierścionek z platyny z dużym diamentem, jednakże możliwości dowolnego łączenia rozmaitych metali i kamieni są olbrzymie. Poza diamentami stosuje się szafir, topaz czy rubin. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, jak również drewno, jednakże wciąż na rynku dominują pierścionki wykonane z platyny i rozmaitych typów złota (różowego, żółtego i białego).
Ile musi kosztować pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n popularne było opinia, iż narzeczony musi zapłacić na niego minimum dwie miesięczne pensje. Koszt zakupu zależny jest od wielu czynników: użytego kamienia, wzoru, materiału czy ilości karatów, zatem każdy kupi śliczny, nieprzeciętny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Miejmy jednak na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności wyrazem zaangażowania i miłości, więc jego wartość ma drugorzędne znaczenie. Kluczowe jest to, czy będzie się podobał naszej narzeczonej.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]