Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Automatyka dla przemysłu

Dowiedz się więcej o silnikach DC na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Mnóstwo maszyn, z którymi stykamy się na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, żeby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, małe lub ogromne, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób pracy i życia, tymczasem statystyczny obywatel przeważnie nie ma pojęcia, jak działają te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Silnik elektryczny na prąd stały – osiągnięcie cenionych innowatorów XIX w.

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem grupy osób. Do ich opracowania, dalszych modyfikacji i w konsekwencji ich dopuszczenia do ogólnego użycia w różnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty uznanych inżynierów połowy XIX w., takich jak m.in. Michael Faraday, Thomas Davenport i Moritz Jacobi. Silniki elektryczne na prąd stały złożone są ze stojana, komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, rotora oraz szczotek. Współcześnie na co dzień wykorzystywane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie cenione za bezszelestne działanie orazdużą niezawodność.

Silniki elektryczne DC nie tylko do specjalistycznego wykorzystania

Teza, iż silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD czy też w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem pociągów oraz samochodów sterowanych radiowo, czyli zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które prawdopodobnie damy też naszym synom i córkom. Takie silniki użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w wielu gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, budowlanej czy produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne będą powszechne, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silniczków na prąd stały używają również hobbyści do tworzenia autorskich prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne DC o niewielkiej mocy bez problemu można zamówić w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od renomowanych światowych producentów.

Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]