Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Automatyka dla przemysłu

Jeśli potrzebujesz zamówić motoreduktor, skieruj się na tę stronę.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenie przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się z nich korzysta? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktor – redukuje prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pomagają efektywniej korzystać z silników elektrycznych jako napęd w rozmaitych użyciach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, więc zawsze pojawia się drobna dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą dodatkowo inne podzespoły jak hamulce bądź sprzęgła. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane zestawy, które można bez problemu wybrać z oferty producenta tak, by ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom budowanego projektu. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a niekiedy miesiące, na drobiazgowe wyliczenia oraz testy pojedynczych zestawów części. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do krótkiego bądź długiego okresu pracy, jak również do dużych, umiarkowanych lub lekkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię wielostopniową, pozwala otrzymać bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdym sektorze gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem różnych rodzajów silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową).

Nie ma na pewno takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, spedycja lub przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się różnorodne automaty, takie jak wirniki, wyciągi górskie, linie produkcyjne i schody ruchome. Ogromne spektrum typów użytych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy sprawiła, iż ilość realnych kombinacji, jakie teraz mają w ofercie czołowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach, lecz w zasadzie w milionach.

Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]